Gökmen T. Utrecht saldırısını yaptığını ve yalnız hareket ettiğini söyledi

Utrecht Tramvay saldırısının baş sanığı Gökmen T. (37) saldırıyı yaptığını kabul etti. Savcılıktan  yapılan açıklamaya göre, saldırıyı tek başına yaptığını ifade ettiği belirtildi.

Yargıya göre soruşturmanın hala araştırıldığı göz önünde bulundurulduğundan sanığın ifadesinden  başka bildirim yapılamaz.

Soruşturmayla ilgisi olduğu düşünülülerek tutuklanan kırk yaşında bir adam serbest bırakıldı. “Saldırının yapıldığı zaman, adamın çekim olayına herhangi bir katılımı olup olmadığına veya herhangi bir şekilde yardımcı olup olmadığına dair derinlemesine bir araştırma yapıldı. Hiçbir kanıt bulunamadı ve adam artık şüpheli bulunmadığı için serbest bırakıldı.”

18 Mart 2019 günü Utrech’in 24 Oktoberplein semtinde tramvayda düzenlenen saldırıda Vianen’den on dokuz yaşında bir kadın ve Utrecht’ten gelen iki erkek (28 ve 49 yaşında) hayatını kaybetmiş ve yaralananlar olmuştu. Belediye Başkanı Jan van Zanen Cuma öğleden sonra Utrecht saldırısında ağır yaralanan yaralıları ziyaret etti. Zanen, yaralılardan birinin durumunun iyiye gittiğini ikisinin durumunun ise ciddiyetini koruduğunu açıkladı.

T.’nin geçici gözaltı süresi Cuma gününün erken saatlerinde dolması nedeniyle, geçici gözaltı süresinin iki hafta uzatılmasına karar verildi. T.’nin terör amaçlı çoklu cinayetler veya katliam yapmayı planladığından süphe ediliyor.

İki hafta sonra yapılacak duruşma öncesi, sanığın tutukluluk kararı tekrar gözden geçirilecek.

Kaynak: https://www.nu.nl/schietpartij-utrecht/5805285/gokmen-t-bekent-aanslag-in-utrecht-en-zegt-alleen-te-hebben-gehandeld.html

Çevirmen: Kayaser