Pilotlar mahkemeye gidiyor, tazminat talep ediyor ve Ryanair’den ayrılmak istiyorlar.

Güncel / 22.03.2019

Ryanair’de istihdam eden Hollandalı pilotların büyük bir kısmı şirketten ayrılmak istiyor. Pilot sendikası sözcüsü VNV’den yapılan açıklamaya göre, gelecek hafta Eindhoven’de yapılacak mahkemede sözleşmelerini feshetmelerini ve Ryanair’ın tazminat ödeme kararı almalarını istediler.

Ryanair geçen yıl Eindhoven’daki üssünü aniden kapattı. Havayolu, yüksek maliyetleri ve  sınırlı büyüme olanaklarını gerekçe olarak gösterdi. Pilotlar ise üssün kapatılmasının grevlerinden dolayı verilmiş bir ceza olduğunu düşünüyor. Pilotlar Eindhoven’daki üssün kapatılmasından bu yana, ödeneklerini alarak evlerinde kalıyorlar. Eindhoven’daki hakim Salı günü davayı ele alacak.

VNV yardım ajansı bu hafta başında Ryanair’in ekonomik şartlar nedeniyle Eindhoven’deki üs personelini görevden almasına izin verilmeyeceğine karar verdi. Pilotlar, yargılanma konusunda iyi şansları olduğunu düşünüyor. VNV sözcüsü, hakimin zaten Ryanair’i birkaç kez yasadışı olarak çağırdığını belirtti. Sözcüye göre, pilotlar bir daha asla Ryanair için çalışmak istemedikleri sonucuna varmışlar. “Eindhoven’daki üssün haksız yere kapatılması ve birçok taciz nedeniyle yerinde bir karar oldugunu düşünüyorlar” dedi.

VNV pilot sendikası,  Ryanair aleyhine dokuz pilot hakkında dava açtı. gerekli tazminat miktarı hakkında Sendika sözcüsü  şimdilik bir şey söylemek istemiyor. İrlanda havayolunda hala 11 kişi çalışıyor.

Hollanda Trafik Havacılık Birliği’nden Joost van Doesburg (VNV), yaptığı açıklamada, Ryanair’in grevlerin ardından değişmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: https://www.ad.nl/economie/piloten-naar-de-rechter-eisen-schadevergoeding-en-willen-weg-bij-ryanair~a1ecc1fc/

Çevirmen: Kayaser